Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Nátěr na bazény

Vlastníci chat a chalup si příliš vrásek s případnou dovolenou u nás dělat nemusí. Ostatně teplo u nás bývá v létě stejné jako ve Středomoří. Pokud si navíc vytvoříte tu pravou prázdninovou atmosféru přímo na vaší zahradě, máte, jak se říká, vystaráno. Hitem letošního léta, bude pravděpodobně alespoň malý bazén, ve kterém se během parného léta budete moci osvěžit.

Pravidelná údržba betonového bazénu je důležitá nejen pro estetický vzhled, ale i bezpečnost. Nenatřený beton po namočení klouže a o praskliny se můžete poranit. Betonový bazén, ať už nový nebo starší, si zvládnete natřít i sami. Jen je potřeba dodržet postupy i v závislosti na aktuálních klimatických podmínkách. Každému nátěru by měla předcházet příprava plochy tak, abyste dosáhli jednolitého povrchu.

Příprava bazénu

Před samotným natíráním musíte bazén připravit, aby se vám barva dobře nanášela a vytvořila kvalitní povrch. Vypusťte všechnu přebytečnou vodu a odstraňte největší nečistoty, jako jsou listy a nánosy špíny, které můžete zamést.

Nový bazén - Po úplném vyzrání betonu zkontrolujte, jestli se v bazénu nenachází nějaké nerovnosti či praskliny. Zahlaďte je pomocí opravné sady pro betonové bazény, například třísložkovým polymerbetonovým kompletem. Podle návodu nechte vytvrdnout a bazén kompletně očistěte odmašťovačem na beton.

Starý bazén - V tomto případě je velmi důležitou pomůckou výkonný vysokotlaký čistič, který by měl dosahovat minimálního výstupního tlaku 3000PSI. Jestliže si ho nechcete kupovat, můžete si jej půjčit ve specializovaných půjčovnách. Zapněte čistič na nejvyšší možný výkon a proud směřujte zespoda nahoru. Po skončení čistění se snažte zbavit co největšího množství vody a zbytek nechat vyschnout. Zbývající nátěr oškrábejte špachtlí a spravte veškeré defekty tak, aby byl povrch bazénu jednolitý. Můžete použít postup, jako je popsán výše u nového bazénu.

Staré bazény ve špatném stavu někdy není možné očistit touto metodou a budete muset zvolit pískování. Protože je poměrně náročné, je lepší si zavolat specializovanou firmu.

Vodotěsnost bazénu - Jestliže jste na váš bazén nepoužili vodotěsný beton a nechystáte se vybrat barvu, která má i hydroizolační vlastnosti, budete muset bazén natřít ještě izolačním nátěrem. Ten zajistíte penetrací a hydroizolační stěrkou. Oboje vám půjde natřít válečkem, ideálně na dlouhé násadě.

Pracovní podmínky

Bazén byste měli natírat za stabilního počasí, kdy nemá několik dní pršet. Pokud během schnutí na nátěry naprší, vypusťte stojatou vodu a přidejte další čas na zaschnutí. Teplota nesmí klesnout pod 5 °C a je dobré se vyvarovat natírání na přímém slunci během poledne, kdy je největší žár. Nátěry pak špatně schnou. Nezačínejte ani brzy ráno a skončete aspoň 3 hodiny před západem slunce tak, aby nátěr stihl zaschnout, než napadne rosa.

Pokud se chystáte natřít svůj starší bazén, který už nějaký nátěr má (byť i jen zbytky), musíte použít stejný druh. Z odštěpku staré barvy vám ji pomůžou zjistit ve specializovaných obchodech s barvami a laky. Barvy můžete nanášet štětkou i válečkem, některé i stříkací pistolí. Většinou musíte bazén natřít ve dvou vrstvách, které schnou samostatně několik hodin až 1 den. Asi po 10 dnech už můžete bazén napustit, do měsíce jej budete moci používat v plné zátěži (konkrétní doby záleží na výrobci).

 

ETERNAL na bazény je určen k povrchové úpravě betonových bazénů a okolních betonových ploch. Je vhodný i k nátěru kovových bazénů a sudů, jejichž povrch je opatřen kvalitním antikorozním nátěrem jako je např. SANAKRYL antikor EP. Lze jej použít i k nátěrům laminátových bazénů a lodí. Není určen k nátěrům bazénů a nádob z polypropylenu ani polyetylenu. Je to vodou ředitelná nátěrová hmota na bázi vodné disperze akrylového kopolymeru, pigmentů, plniv a speciálních aditiv. Konečný nátěr má velmi dobrou odolnost dlouhodobému zatížení vodou, odolává působení přípravků bazénové chemie a má velmi dobrou odolnost na povětrnosti.

ETERNAL na bazény se nanáší ve dvou vrstvách, na suchý, soudržný a vyzrálý betonový podklad, zbavený všech nečistot, mastnoty a zbytků nátěrových hmot, s přestávkou mezi jednotlivými nátěry 4 až 24 hod. ETERNAL na bazény lze podle druhu aplikace ředit max. 5–10 % vody. Nátěry lze provádět v rozmezí teplot 8–30 °C. Venkovní nátěry se nesmějí provádět za intenzívního přímého slunečního svitu. Vodu lze do povrchově upraveného bazénu napouštět nejdříve po 7 dnech od provedení druhého nátěru. Nový a hlazený betonový podklad se musí před aplikací otryskat nebo obrousit. Dobře připravený betonový podklad se musí napustit penetračním prostředkem FORTE penetral. Minimální doba zasychání penetračního prostředku je 4 hod.

Spotřeba: 0,3–0,5 kg/m2 (2 vrstvy). Odstín: světle modrý. Balení: 1 kg, 5 kg plastové obaly.

 

Detecha Izoban - Nátěrová hmota na beton. Odolává vodě, olejům, roztokům solí, slabým kyselinám a zásadám, krátkodobě motorové naftě a mechanické zátěži. Tepelná odolnost do +50 °C. Opravitelná jednoduchým přetřením. Izoban splňuje hygienické požadavky pro nátěry bazénů i podmínky protiskluzovosti za sucha i za mokra.

Přednosti: Penetrace a vrchní nátěr jednou barvou. Spolehlivě drží na betonových podkladech. Snadno se nanáší a obnovuje. 100 % voděodolný. Velmi dobrá mechanická odolnost. Odolává olejům, roztokům solí, slabým kyselinám a zásadám. Ideální do bazénů, včetně veřejných koupališť a požárních nádrží. Atest na styk s bazénovou vodou.

Příprava podkladu:

Beton musí být savý, případně zdrsněný, ne kletovaný, dobře vyzrálý, suchý (maximální relativní vlhkost podkladu 15%), izolovaný proti spodní vlhkosti. Musí být soudržný (soudržnost betonu v tahu min. 1,5 MPa), zbavený všech nečistot a špatně ulpívajících částic. V případě pochybností o vhodnosti použití na daný podklad (např. stěrka, starý nátěr) doporučujeme provést zkušební nátěr na menší ploše.

Způsob nanášení:

Před použitím je nutné hmotu důkladně rozmíchat a v případě potřeby naředit. Před nátěrem dosud neošetřených betonových ploch doporučujeme provést penetraci naředěným nátěrem v poměru 1 díl Izobanu na 1 díl ředidla S 6005. Na větší plochy doporučujeme použít materiál jedné výrobní šarže, případně rozdílné šarže smíchat, aby byl zaručen jednotný barevný odstín. Nanáší se štětcem nebo válečkem minimálně ve dvou vrstvách dle savosti podkladu vždy po zaschnutí předchozí vrstvy. Tloušťka celého nátěrového systému musí být po zaschnutí cca 100 μm. Silnější vrstva nátěru výrazně prodlužuje dobu zasychání a zrání výrazně prodlužuje, proto je nutné postupovat po tenkých vrstváchPracujte v dobře větraném prostředí při teplotě v rozmezí +10 až +25°C. Nepracujte na přímém slunci! Zatěžování pochozí: 8 hodin, napuštění bazénu: 7 dní, konečné vytvrzení: 14 dní až 3 týdny. Vydatnost nátěrové hmoty je závislá na kvalitě natírané plochy a pohybuje se v rozmezí 6 - 8m2 z 1 kg v jedné vrstvě. Balení: 0,8 kg, 2 kg, 5 kg plechovka, 20 kg plechové vědro.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk