Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Není bílá jako bílá!

Žádná barva není tak kontroverzní jako bílá. Je symbolem čistoty, panenství i nevinnosti, ale zároveň je spojena i se stárnutím a smrtí. U nás ji oblékají nevěsty, v Orientu je barvou truchlení. Bílá je barva spojená s absolutní svobodou, neurčitostí. Proto na nás bílý interiér působí vzdušně a příjemně.

Bílá patří k barvám neutrálním neboli základním. Lze ji kombinovat s jakoukoliv jinou barvou v interiéru. Nechcete barevnou výmalbu, ale bílá je pro vás moc studená? Pak objevte svět bílých odstínů – bílé s nádechem jiné barvy. Přidejte do bílé kapku jiné barvy a získáte skvělý odstín do interiéru.

Účelnost a jednoduchost, to jsou hlavní atributy moderních interiérů. Pokud přidáme špetku bílé barvy, vznikne navíc interiér ohromující svou čistotou a krásou. V kombinaci s bílou nádherně vyniknou syté či tmavší odstíny na nábytku nebo doplňcích. Ale jsou situace, kdy je bílá barva příliš ostrá, tvrdá, pak je dobré ji změkčit přidáním kapky další barvy a vznikne barva lomená neboli tzv. off white. Tyto lomené odstíny dodají vašemu prostoru další emocionální dimenzi. Využijete je například pokud máte starý tmavý nábytek – s bílou by byl v přílišném kontrastu, ale s lomenou bílou bude přechod mezi nábytkem a světlou stěnou měkký. Nikdo na první pohled nepozná, že nemáte vymalováno čistě bíle, to až v případě, že byste ke stěně přiložili například bílý papír.

Použitím bílé barvy můžeme prostor nejen zesvětlit, ale také opticky zvětšit. Proto se bílá hodí do menších místností nebo místností, které mají dlouhý a úzký půdorys. Interiérové nátěry s vysokou bělostí jsou navíc schopny více odrážet světlo, čímž umocňují intenzitu osvětlení. Vy tak získáte pocit, že je v místnosti více světla. Nejvyšší nároky na osvětlení mají prostory, jako jsou kanceláře, školy nebo třeba dílny, kde se provádí jemná mechanická práce. Zvolit bílou do těchto místností je tedy jednoduchým způsobem, jak je prosvětlit. Ovšem pozor, pokud máte v místnosti velká okna, což je poměrně časté v novostavbách, pak dbejte na to, jaký odstín bílé zvolíte. Pokud byste sáhli po zářivé bílé, můžete prostor působit přesvětleně, což lidskému oku nevyhovuje. Bílá také může působit chladně, sterilně, až depresivně, pokud je jí mnoho. Jelikož je to barva, která odráží až 80 procent světla, může na velké ploše také oslňovat a unavovat oči.

Jakkoliv podivně to zní, i bílá barva je k dostání v mnoha odstínech. Existuje například zářivě bílá, sněžná bílá, případně teplejší odstíny, jako je slonovinová či našedlá. A podle čeho poznáte, jak moc bílá je vaše vybraná bílá? Zvýšení bělosti barvy se dosahuje zpravidla přidáním kvalitních bílých pigmentů – titanové běloby i moderních specializovaných plniv. Podle množství bílých pigmentů se potom barvy dělí do několika kategorií: barvy s nejnižší bělostí lze na trhu najít bělostí cca 80 % BaSO4, u více bílých se lze setkat s bělostí dosahující asi 84 % BaSO4 a k nejbělejším patří bělost kolem 90 % BaSO4 až 97 % BaSO4. U bílého interiéru kromě estetiky také řešíme, jak dlouho nám čistě bílá malba vydrží? Zcela upřímně? Zamezit dětským otiskům prstů nebo skvrnám na bílé zdi je z říše snů. Ale existuje řešení. Pokud chcete vytvořit bílý interiér, ale nepodřizovat mu svůj životní styl, sáhněte po omyvatelném nátěru. Například u nátěrů StarColor Proclean je možné pro setření nečistoty použít navlhčenou houbičku, aniž byste se museli obávat, že se nátěr poškodí. Použití: k vnitřním nátěrům stěn a stropů, vápenných, vápenocementových, sádrovápenných a sádrových omítek, sádrokartonových, sádrovláknitých a dřevovláknitých desek, omítek s akrylátovým pojivem, betonových panelů a monolitů, papírových tapet k tomu určených, tapet ze skel-ných vláken apod. Rovněž k aplikaci na podklady s kombinací např. minerálních omítek a sádrokartonu nebo po vhodné úpravě povrchu na sololit, umakart aj. Výrobek splňuje požadavky pro nátěry, které mohou přicházet do nepřímého styku s potravinami.

Nátěr vytváří zářivě bílý, matný až hedvábně matný, středně paropropustný povrch, který je odolný vůči standardní vlhkosti v místnostech a odolný vůči oděru za mokra. Barva je vhodná pro výmalbu reprezentativních obývacích a komerčních prostor, zdravotnických zařízení, škol, dětských pokojů, kuchyní, jídelen, chodeb, kanceláří, prodejních prostor apod. Vydatnost: 6 - 10 m2 z 1 kg barvy v jedné vrstvě podle savosti a struktury podkladu, aplikační techniky, tloušťky nanesené vrstvy a dalších faktorů.

Hetline Wash je vhodný na běžné nečistoty a drobné šmouhy, poradí si i s problematičtějším znečištěním, jako jsou skvrny od červeného vína, čokolády, kávy, fixů či olejů. Tento jednoduchý způsob čištění je zajištěn díky speciálním, povrchově aktivním složkám. Použití: k vnitřním nátěrům stěn a stropů, vápenných, vápenocementových, sádrovápenných a sádrových omítek, sádrokartonových, sádrovláknitých, dřevovláknitých a dřevotřískových desek, omítek s akrylátovým pojivem, betonových panelů a monolitů, papírových tapet k tomu určených, tapet ze skelných vláken, příp. k nátěrům dřeva a k nátěrům kovových podkladů opatřených základním antikorozním nátěrem. Vhodný k aplikaci na podklady s kombinací např. minerálních omítek a sádrokartonu nebo po vhodné úpravě povrchu na sololit, umakart aj. Barva je vhodná k ochraně stěn v interiéru - např. schodištních soklů, chodeb, kuchyní, dětských pokojů, učeben, čekáren. Je vhodnou volbou pro zdravotnická zařízení, školy, činžovní domy, sklady apod. Výrobek splňuje požadavky pro nátěry povrchů, které mohou přicházet do nepřímého styku s potravinami. Nátěr vytváří polomatný saténový povrch, který je odolný vůči standardní vlhkosti v místnostech a je oproti obvyklým malířským nátěrům vysoce odolný vůči mechanickému namáhání (oděru). Odstíny: bílý, tónování je možno provádět tónovacími barvami HETCOLOR (max. do poměru 1 : 8 dílům barvy, tónováním dochází ke snížení lesku výrobku). Vydatnost: 10 - 14 m2 z 1 kg barvy v jedné vrstvě podle savosti a struktury podkladu, aplikační techniky, tloušťky nanesené vrstvy a dalších faktorů.

Hetline SENSITIVE SILIKÁT - NOVINKA

Použití: silikátová vodou-ředitelná interiérová malířská barva šetrná k životnímu prostředí a lidskému zdraví s mimořádně nízkým obsahem těkavých organických látek, bez změkčovadel, bez těžkých kovů, bez přídavku biocidů, formaldehydu či donorů formaldehydu, bez parfemace, bez foggingově aktivních substancí. Barva nepůsobí nepříznivě na zdravé klima v interiéru a díky svému složení je sníženo riziko nepříznivých reakcí při výmalbě u alergiků a lidí přecitlivělých na přítomnost chemických látek. Zásaditá minerální povaha nátěru nejprve znemožňuje růst plísní a také snižuje riziko možného budoucího napadení. Výrobek splňuje požadavky pro nátěry povrchů, které mohou přicházet do nepřímého styku s potravinami. Nátěr vytváří velmi matný, na dotek mírně hrubý, vysoce paropropustný povrch, který je odolný vůči standardní vlhkosti v místnostech a odolný vůči otěru suchou látkou. Barva je vhodná pro výmalbu v senzitivním prostředí obytných i veřejných budov, škol, školek, nemocnic, domovů důchodců apod. a vzhledem k silikátové povaze i k výmalbě většiny památkových objektů. Vydatnost: 6 - 10 m2 z 1 kg barvy v jedné vrstvě podle savosti a struktury podkladu, aplikační techniky, tloušťky nanesené vrstvy a dalších faktorů. Přesnou vydatnost pro konkrétní podklad je nutné stanovit na zkušební ploše.

 

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk