Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Ošetřete si dřevo s pomocí lazury

Dřevo jako typická přírodní hmota má řadu výhod. Jsou jimi obnovitelnost, snadná dostupnost, relativně nenáročná opracovatelnost, estetické vlastnosti, široká použitelnost a stále ještě zajímavá cena. Dnešní plošná výstavba montovaných rodinných domků se neobejde bez dřevěných konstrukcí a dřevěných ukončovacích prvků. Líbivé, dřevem vyšněrované rodinné domy vyžadují z důvodů estetiky i vhodné osazení do okolního terénu. Dřevo má ale i druhou tvář. Chce svoje. Je to přírodní materiál – na rozdíl kamene – stále živé. Vlivem vlhkosti mění objem ( „pracuje“). Je citlivé na venkovní prostředí. Je snadno napadnutelné škůdci, hmyzem, houbami a plísněmi. Pokud není vhodně chráněno, má omezenou životnost. Nejenže nepřečká svého zhotovitele, ale i jeho vzhledová životnost se zkrátí na krátkou jednu desítku let.

Chceme-li, aby nátěrová hmota, kterou ošetříme dřevěný podklad, splnila naše očekávání, musí i samotný podklad splňovat určitá kritéria. Prakticky všechny nátěrové hmoty si kladou určité nároky nejen na kvalitu samotného podkladu, ale i na vlastní konstrukční provedení. Je logické, že venkovní prostředí bude nátěrový systém zatěžovat zpravidla více než vnitřní prostředí. Dřevo je v exteriéru namáháno sluncem, vodou a povětrností. Stupeň zatížení závisí na nadmořské výšce, kde zatížení začíná silně narůstat již od n.m. 600 m. Záleží také na expozici světových stran. Nejmenší zatížení je na severní straně. Jednou tak velké je na straně východní, jižní strana vykazuje oproti severní straně již téměř trojnásobné zatížení a nejvyšší zatížení vykazuje strana jihozápadní. Čtyř až pětinásobek severní strany.

Pokud zůstáváme u venkovního prostředí, musíme brát také v úvahu, zda ošetřená plocha je celoročně chráněna před sluncem a deštěm, nebo zda je chráněna částečně, například okna a vchodové dveře, nebo zda je vystavena celoročně plnému zatížení - pergoly, ploty, lavičky ale zejména dřevěné štíty budov, okřídlí a podobně. Obecně nestabilní konstrukce – všude může zatékat voda. Z uvedeného vyplývá, že dřevěné podklady vlivem objemových změn mohou po čase vykazovat trhliny – praskliny. Proto musíme i zvolit vhodný nátěrový systém. Obecně platí, že to co nemá povrch, se nemůže oloupat. Naopak nátěrová hmota, která vytváří povrch, se může loupat. Proč se ale barva nebo lazura, které vytváří povrch, začnou loupat. Pokud není na vině nekvalitní nátěr, jsou to právě vzniklé trhliny. Dřevo praskne, nebo špatně natřeným místem začne do podkladu pronikat voda. Dřevo se s podzimem rozmáčí. Voda se dostane pod povrch nátěru. Následují zimní mrazové cykly. Zmrzlá voda způsobí odtržení nátěru. Jarní a letní slunce ohřeje povrch a tenze vodních par vytvoří puchýře. Loupání je odstartováno.

Dnes je už minulostí natírání emailovými a olejovými barvami z důvodu zakrytí struktury dřeva. A také napouštění fermeží není moc oblíbené. Tyto výrobky se stále prodávají, ale jejich poptávka je v dnešní době mizivá. Dnes je populární pro ochranu a úpravu dřeva volit lazurovací nátěry. Lazury ponechávají dřevu přirozený vzhled a jeho strukturu.

Z naší akční nabídky StarColor vám doporučujeme.

02450 HEMPEL´S LASUR MADERA COLOR

Je ochranný a dekorativní syntetický nátěr na porézní dřevěné povrchy v interiéru a exteriéru. K vlastnostem výrobku patří: výborná penetrace dřeva, výrobek nezanechává žádný film, povrch zůstává přirozeně porézní, zdůraznění barvy a přirozený vzhled dřeva. Fungicidní a insekticidní vlastnosti velmi efektivně působí při ochraně dřeva proti vodě, solím a dalším atmosférickým vlivům a proti slunečnímu záření (obsahuje UV filtr). Výrobek je po zaschnutí neškodný vůči zvířatům a rostlinám.

  • Vydatnost: 5 – 7 m2 z 1 l (v závislosti na dřevu)

  • Odstíny: bezbarvý, dub, pinie, kaštan, ořech, palisandr, mahagon, teak

Rady rádce

  • Jak ošetřit dřevo?

Dřevo musí být důkladně připravené, odstraněné všechny nečistoty jako je prach, špína a nesoudržné částice. Pokud je na dřevě ještě starý nesoudržný nátěr, odstraňte ho pomocí odstraňovače starých nátěrů až na čistý povrch dřeva. Když tak neučiníte, hrozí, že lazura nepřilne rovnoměrně. Jestliže bylo dřevo napuštěné fermeží či jiným olejovým nátěrem, je zapotřebí podklad řádně odmastit a vyčistit. Přesto jej ale nejde natírat vodouředitelnými lazurami a laky, ale pouze ředidlovými.

  • Jak a kdy natírat?

První nátěr volíme penetrační – ten dřevo napustí a sjednotí povrch. Také slouží k jeho delší životnosti. Penetrační nátěr ve většině případech obsahuje složky, které chrání dřevo před napadením dřeva škůdci, bakteriemi, hmyzem, plísněmi a také chrání před černáním dřeva.

Po penetračním nátěru následuje nátěr lazurou. Každá barva musí být řádně promíchána z důvodu usazení pigmentu na dně plechovky. Natíráme pomocí štětce či válečku přímo na rozpouštědlové lazury.

Správná aplikační teplota se uvádí 10 až 25 stupňů a maximální relativní vlhkost 80%.

  • Máte ve dřevě trhliny?

Je možné, že se vám na dřevě objeví trhliny, rýhy a spáry. Nemusí to být vaší vinou po broušení, ale dřevo „pracuje“. Na tyto nedokonalosti jsou speciální tmely na dřevo např. Sokrates pasta, které se vyrábí v několika odstínech a jejich aplikace není náročná.

Novinka na trhu!

WoodStar přichází na trh do české republiky v závěru roku 2018 s novinkou – lazurovací štětec.Doposud jsme byli zvyklí, že štětce jsou konstruovány na bázi přírodních štětin, nebo umělých štětin, nebo kombinovaných směsí štětin. Pro olejové lazury jsme vždy doporučovali štětce z přírodních štětin, protože přírodní štětina dokáže absorbovat velké množství olejové lazury (lazury, či barvy na bázi organických rozpouštědel) a současně dokáže tuto olejovou lazuru pomalu uvolňovat ze štětce ven. Postupem času se zdokonalovala také umělá vlákna, která umí dosáhnout výborného rozložení nátěrové hmoty na povrchu a tím docilují excelentního výsledného estetického efektu. Umělá vlákna jsou však předurčena pro aplikaci vodouředitelných nátěrových hmot. Pro rozpouštědlové hmoty jsou jen náhražkou. Vývojový tým skupiny STORCH-CIRET Group přinesl zcela nový model štětce, který kombinuje výhody přírodních štětin (udrží v sobě i řídké nátěrové hmoty) a syntetických štětin poslední generace vývoje, které vytváří naprosto excelentní výsledný povrch.

Nejprve se nová konstrukce prezentovala na štětcích STORCH (dřevěná buková rukojeť, ručně vkládané štětiny). Jádro štětce bylo tvořeno z čínské světlé štětiny, vnější obal štětce byl vystavěn z nejnovějších typů syntetických štětin.Rukojeť štětců je ergonomická (výtečně padne do ruky). Je zhotovena z tříkomponentního materiálu, neklouže v rukou, nikde při držení nezpůsobuje otlaky.Spodní část štětce je zhotovena z jádra (přírodní čínská černá štětina) a obvodového pláště (syntetická vlákna poslední vývojové generace). Jádro plní funkci rezervoáru (zásobníku barvy, či lazury), obvodový plášť plní funkci bezchybného aplikátora.

WoodStar tak spojuje nejlepší vlastnosti umělých a přírodních vláken. Byl vytvořen lazurovací štětec, přesněji, řada lazurovacích štětců, které oproti běžným lazurovacím štětcům dosahují až o 30% vyššího plošného výkonu a vynikají také skvělým držením barvy bez kapání.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk