Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Linkrusta

Být domácí kutil je velká výhoda, především v dnešní době. Technika pokročila, všechno je dražší. A tak není na škodu být majitelem šikovných ručiček a když je potřeba, umět je správně použít.

Odborný termín linkrusta byl původně používán pro modelované kožené tapety, které se nalepovaly na vnitřní omítky, nebo na nábytek. V průběhu druhé světové války, kdy byl velký nedostatek kvalitních materiálů, se začala používat náhrada kožených a koženkových linkrust, plastická hmota vyrobená z levných minerálních plniv, vodového a olejového pojidla.

Je spousta lidí, kteří ani nevědí, co si mají pod takovým pojmem představit, ačkoliv kolem linkrusty chodí v panelácích, starších bytových domech, kancelářích, na zdravotním středisku… Mají převážně funkci dekorativně estetickou, ale též tepelně a zvukově izolační. Je to plastická modelace prováděná hlavně na chodbách a schodištích od podlahy do výška 1,3 metrů, tedy jako sokl, ale s vytaženým vzorem. Dříve se masa na linkrustu musela složitě rozdělávat smícháním spousty malířských přísad s fermeží. Dnes je to jednodušší. Rozdělanou hmotu si můžete běžně koupit v prodejnách barev a laků, kde seženete i válečky na vytažení vzoru.

Nejprve musíte mít dokonale připravený podklad. Ten musí být pevný a čistý, zbavený malby a napuštěný penetrací. Tu rozřeďte s vodou v poměru a nechte zaschnout. Máte-li podklad připraven, je potřeba papírovou oblepovací páskou oblepit celý prostor, kde budete nanášet masu. Proto oblepte jak vršek, tak i spodek. Připravte si materiál. U českých výrobků se hmota pro plastické modelace jmenuje SC Stěrka, Ditmel. Tato masa se nanáší ocelovým zubatým natahovákem. To proto, aby nanesená hmota byla všude stejnoměrná. A to bez zubatého natahováku nedokážete. Masu naneste i na okraje lepenky. Potom je potřeba masu rovnoměrně uhladit, aby v povrchu nebyly zuby po natahováku. Lehce po ní přejeďte stěrkou nebo namočenou štětkou. Potom zkuste dekoračním válečkem vytáhnout vzor. V rohu projeďte válečkem pás od shora dolů. Na váleček moc netlačte. Další tahy dělejte vedle. Na předešlý tah se moc nenapojujte a hlavně vám nesmějí vznikat ulice. Vzor musí být všude stejně vysoký. Není-li tomu tak, plochu znovu projeďte zubatým natahovákem a hladítkem a vzor vytlačte lépe. Nenatahujte dlouhý pás masy. Mohla by vám na začátku nasychat a vzor by jste válečkem nevytlačily. Proto si před válečkováním natáhněte jen takovou plochu, kterou dokážete vymodelovat. Budete-li mít celou jednu stěnu hotovou, zkontrolujte vzhled vzoru a bude-li vše v pořádku opatrně strhněte lepenku.

Dejte velký pozor, ať čerstvou linkrustu nepoškodíte. Nedala by se totiž nijak opravit. Pracujete-li na schodišti, musíte mít mnohem širší pás lepenky a vždy postupujte od shora schodiště dolů. Dbejte také na to, ať je vzor ukončen úplně v rohu. Je jasné, že vám nikdy přesně nevyjde tak, jak by jste chtěli. Proto když uděláte poslední možný tah před rohem stěny, okraj projeďte natahovákem nebo stěrkou ve stejné šířce, jako je váleček a vytlačte vzor. Nanesenou masu nechte do druhého dne zaschnout. Zbruste ostré hrany skelným papírem. Potom ji napusťte penetrací rozředěnou vodou.

Válečky se používají strukturální, dekorované např. retro válečky, které se v minulosti používaly skoro v každém interiéru. Lze též použít štětec, stěrku, šablony, houby, razítka na dekorační efekty a jiné materiály. Záleží jen na vaší fantazii.

Brillant Q

interiérová malířská barva plněná pískem určená ke strukturním nátěrům stěn, vápenných, vápenocementových, sádrovápenných a sádrových omítek, sádrokartonových, sádrovláknitých a dřevovláknitých desek, betonových panelů a monolitů apod. Rovněž k aplikaci na podklady s kombinací např. minerálních omítek a sádrokartonu. Barvu lze použít také na vhodně upravené nesavé podklady (např. umakart, sololit). Nátěr vytváří hrubý strukturní povrch, kterého je dosaženo použitými plnivy a typem malířského válečku. Čím víckrát se barva válečkem přejede, tím víc se rozbíjí struktura nátěru a výsledný strukturní efekt je jemnější. Pozor, při ponechání příliš hrubé struktury mohou vzniknout plochy s ostrými výstupky, o které může dojít k drobným poraněním pokožky.

Brillant P

interiérová akrylátová barva vytvářející strukturní povrch připomínající vzhled pomerančové kůry doporučejeme pro reprezentativní obývací a komerční prostory, krby apod. Umožňuje vytvářet antické efekty.

HEMPACRYL RUGUSO 58P10

vodouředitelná emulzní barva se strukturním efektem. Po vyschnutí vytváří silnou, ochrannou a odolnou vrstvu. Pro ochranu a dekoraci betonu, omítek a ostatních stavebních podkladů v interiéru a exteriéru. Nanášejte rovnoměrně válečkem nebo štětcem tak, aby bylo dosaženo jednotné tloušťky nátěru. Poté použijte dekorativní (strukturní) váleček pro docílení požadovaného strukturního vzhledu.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk