Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Oleje a olejovosky

Oleje a olejovosky na dřevěné a kamenné podklady se v posledních letech i v Česku dostávají do středu zájmu veřejnosti. Jejich spotřeba stoupá a jsou postupně používány i na plochy, kde je jejich použití nevhodné, nebo neopodstatněné. Výsledkem potom je zklamaný uživatel a zarytý odpůrce. A to je druhý extrém – zásadně proti a nebo nekriticky používat. Kde je střed. Oleje a olejovosky nejsou levná záležitost. Je nutné zvážit, zda vynaložená investice splní vaše očekávání. Jenže očekávání je značně ošemetná záležitost. Očekávání má totiž dvě zcela protichůdné roviny. Jedna rovina může být pro někoho na prvním místě především požadavek na životnost a praktičnost. Pro druhého, hlavně movitějšího zákazníka, může být na prvním místě především estetický výsledek. Co když ale někdo chce obojí?

Čím oleje a olejovosky zlákají zákazníka? Odpověď je jednoduchá. Svým vzhledem a na omak mimořádně příjemným povrchem. Je to ale ta hlavní vlastnost těchto produktů? Není. To je pouze jedna tvář olejů a olejovosků. Většina olejů na dřevěné podklady jsou vyrobeny na bázi lněného oleje nebo podobných zasychajících olejů s podobnými vlastnostmi, které ale lze přísadami ovlivnit. Při styku se vzdušným kyslíkem polymerují - tvrdnou. To se pro uživatele projeví jako zasychání. Polymerizace má exotermický charakter. To znamená, že hadr namočený v takovém oleji se může při schnutí vznítit. Proto se znečistěné hořlavé látky (např. hadry) po ukončení práce musí ukládat do kovových nádob a zalít vodou. Díky těmto polymerizačním vlastnostem se oleje ve směsi s různými přírodními pryskyřicemi používají jako impregnační látky pro povrchovou úpravu dřeva. Při použití olejů k povrchové úpravě dřeva dojde k dokonalé penetraci dřeva. Olej se vsákne a vlivem přístupu vzduch začíná za mírného smršťování zasychat.

Povrch dřeva, jak je tomu u klasických laků, nebude pokrývat a neuzavře. Naopak se vsákne do pórů a zanechá zcela jasný, nikoli však lesklý povrch, který vykreslí texturu dřeva. Po zaschnutí povrch dřeva výrazně zpevní, zvýší odolnost proti mechanickému poškození a působení vlhkosti a vody. Povrch zůstane částečně prodyšný a bude umožňovat dřevu tzv. dýchat. Současně ale tato vlastnost bude dále umožňovat pozvolné pronikání vlhkosti do dřeva. Tento povrch ale zdaleka nebude tak tvrdý a odolný na mechanické namáhání jako u moderních laků. Dobré laky vytváří tvrdou, pružnou a odolnou vrstvu, která je navíc i schopna velmi dobře odolávat působení vody. A to vše po relativně krátké době několika dní, max. týdnů.

Z výše uvedeného vyplývají základní vlastnosti olejů a jejich použití. Všude tam, kde budeme požadovat maximální odolnost na oděr, vodu, bytové chemikálie, velmi rychlý náběh těchto vlastností, minimální údržbu, a kde nám nebude esteticky nebo funkčně vadit, že povrch je zřetelně viditelný, použijeme některý z klasických laků. To jsou především podlahy a nábytek. Zde nám naše očekávání zcela jistě naplní i s vysokou mírou estetického vzhledu. Ale tam, kde z důvodů charakteru stavby, jejího využívání, účelu použití a podobně, budeme vyžadovat maximálně přírodní vzhled nebo výrazně účelový vzhled dřeva, použijeme oleje. Zde nám poslouží dokonale. Na horské chalupě by asi byl problém použít i vysoce kvalitní nablýskaný nábytek a k tomu dokonalé parkety.

Co nám nabízí oleje a olejovosky

1. Velmi snadnou aplikaci: snadné natírání hadříkem, houbičkou, měkkým štětcem, rozetření a vyleštění. Nesmíte zapomenout, že po nanesení oleje musíte povrch podle teploty po 15 až 20 minutách dokonale setřít a vypulírovat. Přischlý olej je při ručním zpracování téměř nezvládnutelný. Zásada: čím obsahuje olej více sušiny a méně rozpouštědel, tím pečlivěji musíte sledovat zasychání. Bude rychlejší.

2. Nedochází k žádnému zvednutí dřeva.

3. Získáte dokonale „dřevěný“, líbivý a na omak maximálně příjemný povrch s texturou dřeva. To vás může zlákat k nevhodnému použití.

4. Povrch postupem času po několika týdnech až měsících získá i velmi vysokou odolnost na vodu a bytové chemikálie. Voda, stolní oleje, nezasychající kosmetické oleje mohou potom beztrestně na povrch působit i 24 hodin. Po dobu, než nátěr vyzraje, musíte k používání a čištění být šetrní. V této době znečištěné plochy včas stírejte vlhkou utěrkou. NE vydírat!!! Zde dochází nejčastěji k „úrazům“.

5 Plochy, které musí být přesto zatíženy, musíte včas a častěji ošetřovat.

6. Oleje a olejovosky jsou i barevné, ne však v RAL odstínech.

7. Mohou příjemně vonět (ale také nemusí).

8. Velkou výhodou je i to, že nemají elektrostatický náboj – domovy důchodců, školky a podobně. Alergici!

9. Pokud použijete tak zvaný vysokosušinový produkt, často označovaný zkratkou HS (High solid), se sušinou v rozmezí 95 až 98 %, tak olej obsahuje méně jak 5 % těkavých rozpouštědel. Tyto oleje mají trojnásobnou výtěžnost. Ale současně s tím, že se aplikují v relativně tenké vrstvě, rychle zasychají. Otevřený čas pro zpracování povrchu se zde výrazně zkracuje. Po jeho překročení jeho povrch ručně neutáhnete. Proto na větší plochy, jako jsou podlahy, používejte aplikační stroj, který olej aplikuje, ale i současně jeho povrch upravuje. A to vše v jedné operaci.

10. Relativně snadná povrchová údržba.

11. Ke stírání povrchu nepoužívejte běžné saponáty. Mají pH vyšší než 7,5. Vysoká hodnota pH oleje a olejovosky poškozuje. Proto na tyto povrchy nepokládejte toaletní mýdla.

Ideální použití?

Vhodný stylový nábytek, vhodné dřevěné podlahy. Zcela bezkonkurenčně potom vnitřní dřevěné obložení budov.

Co nám oleje a olejovosky nenabízí a kde je třeba použití zvážit:

1. Nevytváří tak tvrdé povrchy jako laky. Prakticky nemají žádný povrch. Odolnost povrchu musíte pravidelně obnovovat údržbovými prostředky – před zašpiněním a poškrábáním.

2. Povrch zůstává relativně dlouhou dobu měkký a tedy i snadněji mechanicky poškoditelný. Zde opět nezanedbávat údržbu.

3. Vysoké odolnosti na vodu a bytové chemikálie získávají po výrazně delší době než například polyuretany, které dosahují konečných vlastností již po 10 až 15 dnech, akryláty po 27 dnech a podobně.

4. Nejsou úplně vhodné na zvláště zatěžované plochy – vstupní prostory veřejných místností, podlahy v restauracích a podobně. Nikdo je asi nenavrhne do sportovních hal a tělocvičen. U olejů a olejovosků zde bude i mimo jiné problém se součinitelem smykového tření za mokra.

5. Po dobu vyzrávání musíte být k podkladům ošetřeným oleji a olejovosky šetrní.

6. Povrch bude vždy vyžadovat větší péči než odolné laky. Ale i ty je třeba ošetřovat.

7. Velmi omezeně odolávají povětrnostním vlivům. Plochy ošetřené oleji a olejovosky vystavené povětrnostním vlivům je třeba v průběhu roku pravidelně přetírat novými nátěry nebo údržbovými oleji. Pokud tak neučiníte, hrozí zešednutí povrchu. Ten potom musíte odbrousit. Z toho vyplývá, že je dobré zahradní nábytek, pokud se nepoužívá, zejména před deštěm ukládat.

Poznámka: je dobré si pořizovat zahradní nábytek z teakového dřeva nebo jiného vhodného tropického dřeva. Z našich dřev je velmi dobrý akát. Dokonale simuluje teak. Obecně je pro exteriér nevhodný buk. Buk je extrémně nasákavé dřevo. Vlivem vlhkosti dochází k největším rozměrovým změnám. To je vždy špatné.

8. Koupelna může být pro oleje a olejovosky problematické prostředí. Ale ne vždy. Zde záleží na užívání, včetně větrání apod. Do trvale vlhkého prostředí je třeba použít k předpenetraci olej s obsahem biocidů. To platí jak pro exteriér, tak pro interiér.

9. Povrch olejů a olejovosků je málo odolný k výrazně zásaditým údržbovým prostředkům, jako jsou běžné kuchyňské saponáty.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk