Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Patina

Dříve se doma malovalo až tehdy, kdy vznikl praktický důvod - špinavé stěny. Dnes je to kreativní zábava, která promění interiér k nepoznání. A můžeme experimentovat každý rok. Zkuste se odvázat. Na stěně můžete mít i originální efekty mnoha odstínů, struktur, povrchů a efektů. Můžete si tak nechat vymalovat celou místnost, ale efektní je i jen jedna část, třeba jenom jednu stěnu. Milujete věci které budí zdání, že se používají už léta? Ty, z nichž dýchají vzpomínky a dávná historie? Nejste v tom vůbec sami. Patina dnes patří k velkým trendům v interiérovém designu. Je to speciální technika povrchové úpravy a její cíl spočívá ve vytvoření opotřebovaného až starobylého vzhledu. Hodí se zejména pro nadšence do vintage, provensálského nebo rustikálního stylu. Pokud se vám také líbí, směle do toho.

Pokud to jen trochu jde, pusťte se do malování v době, kdy venku neprší, je sucho a teploty se pohybují kolem dvaceti stupňů. To jsou optimální podmínky pro zasychání a vyzrávání veškerých podpůrných nátěrů, stěrek či tmelů i samotných barev. Předepsané časy je nutné respektovat, aby se jednotlivé složky výplňových hmot a nátěrů správně propojily a dobře držely na stěně.

Vylaďte se na měď. Zajímáte-li se o trendy v bydlení, pak vám jistě neušlo, že v letošních designových novinkách v oblasti nábytku a bydlení jako takového se objevily měděné povrchy. Po velmi dlouhé období vévodila kovovým povrchům barva stříbrná, tedy především chrom, nerez, případně nikl nebo hliník. Pro letošní rok se však absolutním hitem stala barva měděná. Mnozí výrobci ji upřednostnili nejen při tvorbě detailů, jako jsou například úchytky, ale dostala se i na mnohem rozsáhlejší plochy a mnohem méně obvyklé předměty a místa. S mědí se setkáváme i na tak rozlehlých plochách, jako jsou například tapety, stěny nebo dokonce i podlahy.

Rustikální vzhled stěn – rez nebo měděná patina

SPEKTRA DECOR RUST/COPPER jsou dekorativní nátěry na vodní bázi, které po nanesení oxidačního činidla SPEKTRA DECOR ACTIVATOR vytvoří rezavý vzhled (DECOR RUST), který připomíná železo zrezlé klimatickými vlivy. Případně může vytvořit vzhled (DECOR COPPER) měděné patiny/měděnky. Pro dosažení speciálních dekorativních efektů lze také na stejném povrchu kombinovat oba dva základní nátěry. Nátěr je vysoce krycí, a pokud je přetřený TESSAROL akrylátovým lakem – satén, je odolný vůči mechanickému poškození, špíně a může být čištěn vodou a neabrazivními domácími čisticími prostředky. Před nanášením by měl být povrch očištěn od starého nátěru a zbaven nečistot. Doporučuje se stěnu připravit pomocí základního nátěru.

K nanášení SPEKTRA DECOR RUST/COPPER si vystačíte s válečkem, štětcem, stříkáním nebo špachtlí. Následný SPEKTRA DECOR ACTIVATOR nanášíte pomocí houbičky nebo stříkáním, záleží, jaký chcete výsledný design. Pokud budete chtít mít výslednou rez/měď výraznější, můžete SPEKTRA DECOR ACTIVATOR nanést vícekrát na jednu plochu. Přirozeně se proces za pár hodin po nanesení aktivátoru zpomalí, ale úplně se nezastaví. Pro ukončení oxidačního procesu je možné povrch ošetřit nanesením TESSAROL akrylátového laku – satén, který ovšem ještě trochu ovlivní výsledek nátěru. Konečný vzhled záleží na typu malířského nářadí, technice nanášení a použitém množství oxidačního činidla.

VLASTNOSTI

• autentický vzhled zrezlého železa / měděné patiny

• různé dekorativní efekty

• jedinečný rustikální vzhled stěn

• vysoká mechanická odolnost

ZPŮSOB NANÁŠENÍ

Před nanesením nátěrového systému důkladně zakryjte všechny povrchy, na které nanesen nebude, abyste po nanesení oxidačního činidla zabránili kontaktu nebo oxidaci. Pokud je oxidační činidlo nastříkáno na porézní povrchy, jako je kámen, mramor, omítka, atd., je pak těžké skvrny odstranit. SPEKTRA DECOR RUST nebo SPEKTRA DECOR COPPER mohou být použity každý jednotlivě, ale také je lze kombinovat v různých poměrech a dosáhnout tím zajímavých efektů. Nátěr nanášejte pomocí štětce nebo válečku v nepravidelných tazích všemi směry. Ještě originálnějšího vzhledu dosáhnete, pokud aplikujete základní nátěr pomocí špachtle v nepravidelných tazích všemi směry, protože to vytvoří lehce strukturovaný povrch. Oba základní nátěry lze použít na stejný povrch; vytvoří to zajímavý a jedinečný estetický efekt zrezlého povrchu, který má navíc patinu.

Pro nanášení stříkáním nejprve rozmíchejte s 20 – 50% vody. Dobře promíchejte, protože zředěný produkt klesá na dno. Velikost trysky: 1,8 - 2,2 mm. Zaschlý nátěr nemusí být broušen. Po 3-4 hodinách naneste sprejem nebo houbičkou oxidační činidlo SPEKTRA DECOR ACTIVATOR, které spustí oxidační proces. Jelikož se jedná o chemickou reakci, nelze konečný vzhled zrezlého železa či měděné patiny znovu zopakovat. Intenzita rozsahu oxidovaného povrchu závisí na požadovaném vzhledu. Pro dosažení lepšího a přirozenějšího zrezlého efektu nepoužívejte příliš mnoho přípravku SPEKTRA DECOR activator. Doba zasychání po nanesení aktivátoru je 3-4 hodiny. Pokud toužíte po výraznějším efektu rzi nebo patiny, naneste ještě jednou SPEKTRA DECOR activatoru. Oxidační proces se pár hodin po nanesení aktivátoru zpomalí, ale z důvodu vzdušné vlhkosti se nezastaví. Po 10 dnech můžete oxidační proces téměř zastavit nanesením TESSAROL akrylátového laku, který ještě trochu ovlivní konečný vzhled nátěru. Po nanesení bude oxidace pokračovat už jen minimálně, takže estetický vzhled bude dynamický a časem u něj dojde jen k menším změnám. Nátěr dosahuje svých konečných mechanických vlastností po zhruba 10 dnech. Je odolný vůči poškrábání a lze ho čistit vodou a neabrazivními čisticími domácími prostředky.

POZNÁMKY A ZVLÁŠTNOSTI

• Před použitím základní nátěr důkladně promíchejte. • Oxidační činidlo je tekuté; svou konzistencí velmi připomíná vodu. Nejsnáze se nanáší stříkáním; může být nanášeno i houbičkou. • Při použití SPEKTRA DECOR aktivátor, buďte opatrní, aby se vám nedostal do očí. Používejte ochranné brýle. • Doba zasychání se při nižších teplotách a vyšší vlhkosti vzduchu prodlužuje. • Konečný vzhled přímo závisí na typu malířského nářadí, technice nanášení a množství použitého oxidačního činidla. Doporučujeme proto připravit si předem vzorek, který nám pomůže stanovit požadovaný efekt rzi či patiny

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk