Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

SOKRATES® proRADIÁTORY

Topná sezona je sice zatím v plném proudu, ale čas, kdy lidé přestanou ve svých bytech topit, se už pomalu blíží. A v tu chvíli bude ideální čas na to zrenovovat staré a nevzhledné radiátory. Trocha práce se rozhodně vyplatí - vaše topidla budu opět jako nová.

Spousta českých domácností má doma staré dobré kovové radiátory. I když ty novější jsou výrazně účinnější, není třeba se hned starých radiátorů zbavovat. Pokud se o ně budete dobře starat, mohou fungovat i déle než 20 let, mnohým lidem dokonce dobře slouží i přes půl století.

Starý radiátor je nejlepší natírat ve chvíli, kdy je zcela vychladlý, nejlépe vypnutý, tedy před začátkem nebo po skončení topné sezony. Samotné natírání je otázkou desítek minut, počítejte ale s dobou nutnou pro zaschnutí barev 8 až 16 hodin na základovou (podle typu barvy a výrobce) a dvakrát 4 až 6 hodin na zaschnutí nátěrové barvy, protože budete natírat opakovaně. Menší byt, ve kterém nejsou radiátory příliš zanedbané, tak můžete zvládnout za víkend, pro ty v horším stavu počítejte raději s jedním víkendem na místnost.

Co budete k renovaci potřebovat

K samotné renovaci starých radiátorů budete potřebovat několik věcí. Než se do práce pustíte, mějte po ruce:

•zakrývací fólii nebo karton

•ocelový kartáč

•špachtli

•smirkový papír na kov

•pilník

•smetáček

•kuchyňský saponát

•houbičku

•krycí pásku

•antikorozní základový lak na radiátory

•nátěrovou hmotu určenou pro radiátory

•míchací dřívka

•štětec či štětku, zahnutý štětec (zárožák) či malý váleček na delší rukojeti

Dobrá barva je základ

Úspěšnost renovace závisí na výběru vhodných barev. Připravte se předem a nechte si v prodejně poradit – ukážou vám speciální přípravky určené pro radiátory, které jsou vyráběny s ohledem na vyšší teploty a tepelnou roztažnost kovů. Proto vydrží nepoškozené a v původní barvě po několik let.

Moderní barvy na radiátory jsou vodou ředitelné, „neprovoní“ vám byt a dobře se s nimi pracuje. Naopak špatně zvolené barvy mohou popraskat a měnit odstín. Volte tedy pečlivě.

I když budete renovovat jen část radiátorů, vždy v místnosti natřete všechny stejně. Různobarevná otopná tělesa nejsou hezká. Při výběru barvy volte lomenou bílou, vypadá lépe než jasně zářivá bílá.

Barva je určena pro vnitřní i venkovní prostředí, přednostně k nátěrům topných těles - radiátorů a rozvodů teplé vody s tepelnou odolností do +100˚C. Není typickou antikorozní barvou. Poskytuje tvrdé, ale pružné nátěry s vynikající omyvatelností, které se vyznačují velmi dobrou adhezí k podkladu, odolností proti odlupování, praskání a příjemným leskem. Extrémní zesíťování zabrání korozi železného podkladu při sušení vlhkých věcí na radiátorech – utěrky, ručníky apod. Je přiměřeně tixotropní s velmi dobrou stabilitou v ploše. Vhodná pigmentace zajišťuje křídovou bělost po celou dobu životnosti nátěru s vysokou odolností vůči UV záření. Tato barva je bez dolepu, bez zápachu, chemicky neutrální a chrání životní prostředí.

Vyrábí se v barevných odstínech: bílý 1000 a slonová kost 6003 – lesklý. Na ucelené plochy používejte vždy materiál z jedné výrobní šarže. Při užití stejné výrobní šarže je zaručen stejný barevný odstín. Barevné odstíny různých šarží doporučujeme před aplikací smíchat ve větší nádobě.

Přípravné práce

Nejdříve zakryjte podlahu a případně i stěnu za radiátorem kartonem nebo zakrývací fólií. Prvním krokem renovace bude odstranění starého nátěru a případné koroze. Tuto fázi nepodceňujte, důkladné zdrsnění vyčištění povrchu vám usnadní lakování a výrazně prodlouží trvanlivost nátěru.

K odstranění nesoudržných vrstev laku a rzi použijte ocelový kartáč nebo smirkový papír na kov a špachtličku – lak zdrsněte a špatná místa oloupejte a obruste až na čistý kov. Vzniknou-li na místech po oloupaném laku hrany, zahlaďte je smirkem. Na horní straně topení mohou být drobné výstupky, ty zabruste pilníkem. Oloupané nečistoty z radiátoru smeťte smetáčkem nebo vyluxujte.

Nejčastější místo koroze bývá v okolí růžice. Snažte se zbavit maxima rzi a prozkoumejte stav, zda není nutné vyměnit těsnění, nebo dokonce celý radiátor. Dále povrch radiátoru důkladně očistěte, za léta používání se na něm pravděpodobně nashromáždily různé mastnoty a další nečistoty. Použijte k tomu houbičku a běžný kuchyňský saponát naředěný vodou. Topení poté opláchněte čistou vodou.

Jak natřít radiátor

Než se pustíte do natírání dobře očištěného, suchého, hladkého, vosku a mastnot zbaveného povrchu radiátoru základním antikorozním nátěrem, oblepte krycí páskou kohout a jeho části – ty nebudete lakovat, protože musejí později zůstat pohyblivé.

Z plechovky se základní barvou si můžete pro lepší manipulaci odlít malé množství do menší nádoby. Barvu důkladně promíchejte míchacím dřívkem a poté nanášejte na podklad štětcem či štětkou, do prostorů mezi žebry a na zadní stranu topení se lépe dostanete zahnutým štětcem nebo malým válečkem na dlouhé rukojeti.

Až pokryjete základní barvou každý kousek radiátoru, nechte ji 8 až 16 hodin zaschnout. Teplota podkladu a okolí by neměla klesnout pod 10 °C a relativní vlhkost vzduchu by neměla být vyšší než 75 %, jinak bude barva schnout pomaleji.

Nepodceňte kontrolu

Po zaschnutí barvy zkontrolujte místa, na kterých jste loupali lak až na čistý kov. Pokud jsou vidět, Po základní barvě přichází na řadu vodou ředitelná barva, tou se doporučuje udělat dva nátěry. Začínejte natírat odzadu (směrem od zdi) dopředu. Při opačném postupu hrozí, že byste si znehodnotili již nabarvenou přední část. Po nanesení první vrstvy ji nechte 4 až 6 hodin uschnout. Postup opakujte s finálním nátěrem, opět jej nechte schnout 4 až 6 hodin. Po skončení práce veškeré nářadí a pomůcky umyjte vodou, dříve než stihne barva zaschnout. V opačném případě byste je museli vyhodit.

Pro snadnější aplikaci méně přístupných ploch radiátorů lze použít speciální sprej.

PRISMA TECH RADIATOR 400 ml určený na topná tělesa, kamna, konvektory, teplotní odolnost do 120°C Sprej před použitím protřepejte 2–3 min. Stříkejte ze vzdálenosti 25–30 cm v tenkých vrstvách, sprej s barvou při stříkání držte svisle. Nepoužívat při teplotě pod 15°C. Sprej je vybaven samočisticím ventilem.

TIP:

Kreativní nápad jak si vyzdobit topení ve Vaší domácnosti!

Budeme potřebovat: Smirkový papír, bílý matný nátěr, ubrousek se vzorem, lepidlo na techniku decupage (herkules), štětec, teplu odolný lak, akrylové barvy podle Vaší fantazie.

Nejprve očistěte radiátor běžným čistícím prostředkem. Pak dobře osušíme a osmirkujeme povrch. Zahladíme bublinky a nerovnosti. Opět očistíme a otřeme dosucha. Potom natřeme matný bílý nátěr a počkáme jeden den, než dobře uschne. Pak si připravíme obyčejné ubrousky s oblíbeným motivem. Na povrch přiložíme papír a jednoduše přetřeme lepidlem. Štětcem vyrovnáme veškeré nerovnosti. Zbytek radiátoru můžeme dobarvit akrylovými barvami. Nakonec přelakujeme teplu odolným lakem, díky kterému motiv dlouho vydrží v perfektním stavu.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk