Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Renovace parket

Dřevo je dřevo, i na podlaze. Jednou z nejpopulárnějších podlahových krytin jsou parkety. Najdete je na zámcích, v historických domech, ve starších činžácích i v novostavbách. Jednou za pár let je ale i parketám třeba věnovat větší renovaci, vrátit jim původní lesk a zbavit se i vrzání uvolněných parket. Vrzání způsobuje vysychání dřeva, které i po několika letech pracuje. Díky změnám teplot a vlhkosti v místnosti mění parkety svůj objem – roztahují se a zase stahují. Když se to děje dlouhé měsíce a roky, mohou se jednotlivé parkety uvolnit či odlepit a bude je na podkladu držet jen drážka a péro. Když na ně stoupnete, budou vrzat, protože se dřevěné části o sebe třou. Na staré parkety není právě radostný pohled. Po letech používání mají sem tam tmavý flek, jsou poškrábané a nezáživně matné. Občas se něco vyleje, sluneční paprsky padají jen na některá místa, jindy zase přestavíme nábytek. To vše se může podepsat na barevné nejednotnosti parket a jejich opotřebovanému vzhledu.

Nastal čas na jejich renovaci.

K renovaci parket přistupujeme jednou za 10 až 20 let, v závislosti na frekvenci a intenzitě námahy, jíž musí podlaha čelit. Před tím, něž si nadšeně skočíte zapůjčit brusný stroj a nakoupit vše potřebné, zhodnoťte si stav podlahy a zvažte, zda bude možné renovaci zvládnout svépomocí. Pokud máte čas, sílu a chuť, určitě se vám to vyplatí. Jednak ušetříte značnou částku peněz za odvedenou práci, a také na sebe budete patřičně hrdí. Počítejte s tím, že výsledek nemusí být perfektní, ale určitě to bude stát za to.

Překontrolujte povrch a rozsah poškození celé plochy. Zjistěte, zda jsou parkety pořád pevně ukotvené k podkladu nebo bude nutné některé parkety připevnit. Hodně poškozené, zpráchnivělé a silně rozpraskané parkety je nutné vyměnit úplně. Plochu, kterou budete renovovat, si určitě připravte minimálně den předem, aby jste se už v den zapůjčení brusného stroje nezdržovali. Odstraňte obvodové lišty, prahy, hřebíky a další části, které nejsou součástí přímo parketové podlahy. Důkladně překontrolujte celý povrch a odstraňte všechny kovové části, které by mohly poškodit brusný stroj a hodně zkomplikovat celou práci.

Závažně poškozené podlahy

Ne každou podlahu ale spasí jen přebroušení a nové nalakování. Jestliže parkety vržou a pohybující se, nebo se celá podlaha svažuje směrem do středu, bude muset zasahovat odborník. Ten navrhne buď částečnou opravu, nebo rozebrání a přeskládání všech parket. Způsob částečné opravy se liší podle toho, zda je nutné vyměnit pár parket u kraje případně v rohu místnosti, nebo zda jsou poškozené parkety uprostřed plochy. Parkety na okraji je možné rozložit, poničené nahradit novými a příslušnou část znovu seskládat dohromady. Kvůli několika poškozeným parketám uprostřed místnosti se ale podlaha až k nim nerozkládá, protože by se to finančně nevyplatilo. Místo toho se postižené místo vyřízne a do vzniklého prostoru se vlepí parkety nové.

Renovace mírně poškozené podlahy začíná zbroušením jejich povrchu. Pokud jsou parkety v dobrém stavu, brousí se převážně jen původní zašlý a poškrábaný lak, materiál vlastních parket se obrousí minimálně. Zhruba do hloubky 1 mm. Více poškozené parkety se brousí do větší hloubky (do 3 mm, více už to zpravidla nemá smysl), a to v několika vrstvách. Pro každý nový brus, vedený v jiném směru, se používá brusný papír s jemnější zrnitostí č.120-180, aby se zakryl brus předchozí. Po zbroušení se celá podlaha důkladně vysaje. Tmelení se provádí před posledním broušením. Použijte tmel vhodný na dřevo, který je možné brousit. Většinou se míchá v poměru 1:1 s brusným prachem, čím docílíte stejného odstínu jako je barva podlahy. Tmel nanášíme pomocí nerezové stěrky. Nejdříve rovnoměrně po celém povrchu a poté zopakujeme tmelení na místech, kde jsou spáry a praskliny větší. Celý proces opakujeme, dokud není povrch hladký a zacelený. Po dokončení práce zůstane na povrchu tenká vrstva tmelu, kterou pak odstraníme finálním broušením. Dobře vysušený tmel má stejný odstín na všech místech podlahy. Až pak můžeme přistoupit k poslednímu jemnému broušení. Pokud se nerozhodnete pro zatmelení spár mezi parketami, následuje aplikace nové povrchové úpravy.

SOKRATES TANGO primer chrání dubové parkety před jejich možným tmavnutím při aplikaci vrchního laku na bázi čistého polyuretanu. Současně vlivem své pružnosti snižuje riziko tvorby nestejnoměrných spár vlivem sesychání nedostatečně vyschlého dřeva. Základní lak se po aplikaci jenom lehce přebrousí. Doba zasychání, z důvodu zesíťování nátěru a získání zábranových vlastností, je min. 3 hodiny. Lak se před aplikací ředí přidáním 40 % vody.

Lak se NIKDY nesmí aplikovat na dřevo ošetřené biocidy. Nebezpečí ZBĚLENÍ . V případě nejistoty provést zkušební nátěr a po 24 hodinách vyhodnotit. Smí být použit pouze Lignofix E-profi s min. odstupem 24-48 hod.

SOKRATES MOVIpur brilant je určen pro vnitřní prostředí. Je bez zápachu, nehořlavý, chemicky neutrální a výrazně chrání životní prostředí. Po zaschnutí poskytuje vysoce kvalitní nátěry se sametovým povrchem, které jsou dobře omyvatelné, odolné na oděr, tvrdé a houževnaté. Lak má vynikající přilnavost k podkladu a je dokonale odolný proti odlupování. Nezpůsobuje zbarvení do žluta, je rychleschnoucí a odpuzuje vodu. Obsahuje UV filtr. Je určen k vnitřním nátěrům dřevěných parket, dřevěných schodů, podlahových prken a podlah tělovýchovných zařízení, ale i vnitřních dveří, nábytku mimo namáhané pracovní plochy, vnitřního dřevěného obložení stěn, dětských hraček, ale i k nátěrům stěn opatřených běžnými malířskými barvami. Zde aplikace stříkáním.

SOKRATES Tango Sport je jednosložkový profesionální parketový lak pro vnitřní prostředí. Je určen pro zvláště namáhané plochy jako jsou sportovní areály, chodby, schodiště, tribuny a podobně. Je bez zápachu, nehořlavý, chemicky neutrální a výrazně chrání životní prostředí. Vyznačuje se rychlým nárůstem tvrdosti. Po zaschnutí poskytuje vysoce kvalitní čiré nátěry, které jsou dokonale omyvatelné, odolné na oděr a bytové chemikálie, tvrdé, ale houževnaté. Povrch laku je po vyzrání – cca 10 dnech, dokonale odolný na zatížení vodou, před horkými šálky, horkou párou a pod. Lak zůstává trvale dokonalé čirý bez nejmenších známek žloutnutí.

Má vynikající přilnavost k podkladu a je odolný proti odlupování. Je rychleschnoucí. Splňuje podmínky protiskluznosti. Dynamický i statický součinitel smykového tření za sucha i za mokra. Rychlý nárůst tvrdosti umožňuje snadnou stohovatelnost. Povrch laku nemůže být namáhán kovovými kolečky pojízdných křesel. SOKRATES Tango Sport se brousí až po 6 až 8 hodinách – ale i potom má sníženou brousitelnost, proto je vhodné dávat lak až jako konečný nátěr, který se již nemusí brousit.

Kdy můžete stěhovat zpátky nábytek

Lehčí kusy nábytku můžete vrátit zpátky do místnosti po 24 hodinách, těžší kusy až po čtyřech dnech. Koberce a koberečky položte na renovované parkety až po týdnu. Používat místnost a chodit po parketách můžete už po osmi hodinách od posledního nátěru.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk