Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

Proměňte obyčejnou zeď na magnetickou tabuli.

Speciální nátěry a jiné systémy skvěle poslouží nejen jako ochrana proti malým malířům. Navíc s nimi v interiéru vykouzlíte kreativní designové prvky, které každého zaujmou na první pohled. Kromě klasické tabulové barvy můžete použít i magnetický nátěr.

Chtěli byste si z obyčejné stěny vytvořit magnetickou tabuli nebo nástěnku pro děti? V tom případě byste měli investovat do speciální magnetické barvy, která díky svému unikátnímu složení dokáže z každé stěny vytvořit magnetickou tabuli.

Co je to magnetická barva a jak funguje?

Jak už je z názvu znát, tak se jedná o specifický druh barvy, která obsahuje kovové feromagnetické částečky. Díky jejich magnetickým vlastnostem se ze stěny po nanesení barvy rázem stává podklad, kde si můžeme připnout magnetky, fotky nebo důležité poznámky. Můžeme si tak jednoduše vytvořit stylovou nástěnku. Magnetická barva může být aplikovaná na všechny běžné podklady, takže na zděnou stěnu, sádrokarton nebo panel. Jedinou podmínkou pro její dokonalou funkčnost je hladkost povrchu. Co se týká složení, tak je to barva na akrylové bázi a magnetické účinky se projeví hned po prvním natření.

Využití magnetické barvy

Tato barva se využívá na různých místech, protože díky svým vlastnostem je velmi užitečná. Využití najde i v běžných domácnostech – například v dětských pokojích, kde si děti na stěnu mohou připínat svoje oblíbené magnetky nebo si připnout svoje kresby. Díky svým vlastnostem může být použitá i jako klasická tabule na hraní pro děti ve školkách a ve školách, kde si na ni mohou kreslit. Využijí ji však i dospělí. Stačí jeden tenčí pás v chodbě, kde si připnete důležité poznámky a odkazy, a tak na ně před odchodem nikdy nezapomenete. Stejně tak si ji můžete natřít v kanceláři, kde opět bude plnit roli klasické nástěnky s poznámkami.

Jak postupovat při natírání magnetické barvy?

Základem je dobrý povrch. Pod pojmem dobrý povrch máme na mysli hladkou stěnu, která není hrubá a zrnitá. V případě hrubší stěny je dobré, pokud ji trochu zatmelíme. Následně povrch připravíme na natírání, tedy ho očistíme od prachu, mastnot a dalších nečistot. Před každým nanášením barvu dobře promícháme, aby byly kovové částečky důkladně rozptýlené. Jako natírací pomůcku můžeme využívat jak plochý štětec, tak i váleček. Ideální jsou tři vrstvy nátěru, ale také se dočtete, že u některých barev je doporučených až 6 vrstev. Každou vrstvu necháme schnout přibližně 4 hodiny. Poslední vrstvu necháváme schnout celých 24 hodin a potom ji můžeme přetřít libovolnou barvou – funkce magnetismu zůstane neporušená. Co se týká magnetických účinků, tak každým dalším nátěrem jsou silnější – i právě proto se někdy doporučuje víc než 3 vrstvy. Průměrně spotřebujete asi 150 mililitrů barvy na metr čtvereční. Natírací pomůcky nejlépe umyjete v mýdlové vodě.

Naše tipy:

Pro lehčí údržbu můžete na stěnu nanést tabulovou barvu – díky tomu ji budete moci utírat vlhkým hadříkem.

Vytvořte si doma nebo kanceláři neviditelnou magnetickou nástěnku na zeď. Jak? Část zdi natřete magnetickou barvou a potom přetřete malířskou barvou ve stejném odstínu, jako je zbytek stěn v místnosti. Na stěnovou nástěnku pak přicvakněte fotografie z cest, pohlednice, důležité poznámky nebo třeba diagramy a grafy.

Vhodné magnety

Doporučujeme, abyste na nově vytvořenou magnetickou stěnu/tabuli používali neodymové magnety. Tento typ magnetů je nejsilnější, a proto bude držet nejlépe. Staré magnetky s feritovým magnetem by mohly držet hůře. Na stěně se udrží také magnetické pásky nebo fólie.


POZNÁMKY A ZVLÁŠTNOSTI

• Barvu před použitím dobře promíchejte, nářadí po dobu zasychání jednotlivých vrstev zabalte do PVC fólie, aby barva na něm nezaschla.

• Doba zasychání nátěru se při nižších teplotách a vyšší vlhkosti vzduchu prodlouží.

• Pro pěknější a hladší vzhled magnetického povrchu doporučujeme po nanesení poslední vrstvy pomocí válečku ještě vlhkou vrstvu vyhladit nerezovým hladítkem.

• Požadujeme-li vyšší magnetický účinek, doporučujeme další vrstvu.

• Magnetický účinek se sníží, pokud na nátěr naneseme vyrovnávací hmotu (tmel). V tom případě doporučujeme další vrstvu SPEKTRA Magnetic.

• Přilnavost magnetů se snižuje podle počtu vrstev nátěrů. Při obnově nátěrů proto doporučujeme opětovnou aplikaci SPEKTRA Magnetic.

• Při aplikaci vrchního nátěru použijte jiný váleček než ten, který jste použili při aplikaci SPEKTRA Magnetic. Její zbytky se totiž z válečku velmi těžce smývají a při použití u vrchního nátěru by jej pak „ušpinily“.


ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

1. Je magnetická barva bezpečná pro domácí použití? Ano, magnetická barva je bezpečná i pro děti. Je bezolovnatá a v souladu s mezinárodními požadavky v oblasti životního prostředí a předpisy Evropské komise.

2. Může magnetická barva narušovat chod mého počítače, příp. kardiostimulátoru? Ne. Barva samo o sobě není magnetická, ale obsahuje částice železa, které přitahují magnety. Může se tedy bezpečně využívat kdekoli, aniž by narušovala chod výpočetní techniky či kardiostimulátorů.

3. Je aplikace magnetické barvy jednoduchá? Ano. Magnetickou barvu lze aplikovat na jakýkoliv natíratelný hladký povrch.

4. Je možné používat jakékoliv druhy magnetů? Ne. Příliš slabé nebo těžké magnety nebudou fungovat správně. Ideální jsou lehké magnety nebo magnety s velkou plochou. Nedoporučujeme uchytávat velké stohy poznámek či velké a těžké plakáty.

5. Kolik barvy potřebuji? Jeden litr barvy pokryje 2m² plochy ve dvou až třech vrstvách. Na dobrý magnetický efekt je třeba aplikovat alespoň dvě vrstvy. Více než tři vrstvy však nejsou nutné.

6. Jaké barvy jsou k dispozici? K dispozici je pouze jedna barva - středně šedá. Na magnetický nátěr však můžete aplikovat jakoukoliv jinou barvu či tapetu. Upozorňujeme však, že hrubé a těžké tapety snižují magnetický účinek.

Podpořte děti, aby čmáraly po stěnách!

Tabulová barva

Stejně jako magnetickou barvu ji lze aplikovat prakticky na jakýkoliv povrch. Píše se na ni křídou. Tu pak lze setřít mokrým nebo suchým hadrem či houbou – však to všichni znáte ze školy. Některé povrchy je nutné nejprve ošetřit základovou barvou. To se týká zejména povrchů z plastu nebo savých povrchů. Nespornou výhodou jsou poměrně nízké náklady na realizaci, dlouhá životnost, ekologická šetrnost a vysoká přilnavost k různým typům povrchů. Jedním litrem tabulové barvy většinou pokryjete plochu o velikosti 8 m2. Spotřeba závisí na okolní teplotě a savosti materiálu. Teplota během natírání by se měla držet nad 7°C.

V interiéru lze barvu využít nejen k natírání stěn, ale také nábytku. Hravé děti jistě ocení, pokud celou jednu stěnu či její část natřete touto barvu a poskytnete jim tak prostor pro nekonečné tvoření.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk