Rady a tipy, které pro vás připravili naši odborníci:

TAPETOVÁNÍ, VLIESLOVÉ TAPETY

V dnešním rádci vás seznámíme s typy tapet. Podrobněji rozvedeme přípravné práce a lepení vliesových tapet. Na prodejně máme nově vybavený zákaznický koutek, kde je mnoho nových katalogů. Tapety nabízíme od klasických papírových až po exkluzivní. S výběrem rádi poradíme.

Co jsou tapety

Tapety jsou dekorace používané ke zkrášlení a vylepšení vlastností interiérových zdí domů, bytů, kanceláří, obchodů a dalších vnitřních prostor. Obvykle se prodávají v rolích o rozměrech 53 centimetrů krát 10 metrů. Na stěnu se lepí pomocí speciálního tapetového lepidla a vyžadují rovnou a čistou podkladovou plochu. Vyrábí se reliéfním tiskem, hlubotiskem, sítotiskem a rotačním tiskem. Tapety mohou být hladké, texturované nebo vzorované. Mezi nejrozšířenější materiály, z kterých se tapety vyrábí, patří vlies, vinyl, papír a textil. Velmi často jsou jednotlivé materiály kombinovány, tak aby bylo dosaženo těch nejlepších vlastností. Protože především na použitém materiálu a zpracování závisí vlastnosti konkrétní tapety.

Výhody tapet

Tapety fungují mimo jiné také jako tepelný a hlukový izolátor. Oproti některým jiným dekorativním a obkladovým materiálům je lze poměrně lehce instalovat a ještě snadněji odstranit. Výhodou tapet je také pořídit je i za velmi přijatelné ceny. Zručnější jedinci jsou schopni nalepit tapety vlastními silami a po nalepení již nevyžadují žádnou zvláštní péči.

Tapety v historii

Historie tapet se začala psát již kolem roku 200 před naším letopočtem ve starověké Číně. Postupně se výroba papíru a tapet rozšířila do arabského světa a odtud ve 12. století i do Evropy. Velkého rozmachu dosáhly tapety v době renesance. Vedoucí úlohu v jejich výrobě hrála Francie a Anglie. Postupně se tapety rozšířily z honosných sídel šlechty i do měšťanských domů a dá se říci, že zlidověly.

Nejstarší stále existující evropská tapeta se nachází ve městě Cambridge v Anglii a pochází z roku 1509. První spolek tapetářů byl ustaven ve Francii v roce 1599. První stroj na výrobu tapety sestrojil roku 1785 Francouz Christophe-Philipe Oberkampf a přibližně ve stejné době další francouz Nicholas Louis Robert objevil způsob výroby tapet v rolích. Následovalo mnoho dalších drobnějších objevů, které vylepšovaly vlastnosti tapet až do dnešní podoby.

Příprava před lepením tapet

Před tapetováním zkontrolujte symboly, které jsou důležité při nákupu a následnou prací s tapetami. Tapetujte vždy tapetami jedné výrobní série! Všechny tapety by měly mít stejné výrobní číslo, abyste dosáhli stejného odstínu. Podklad musí být rovný, čistý, nemastný, zbavený všech nátěrů nebo předešlých tapet. Hladké povrchy a staré lakové barvy doporučujeme omýt a zdrsnit smirkovým papírem. Nerovnosti omítky opravte pomocí sádry či sádrového tmelu, vyhlaďte ho špachtlí a po zaschnutí přesmirkujte. Na silně savé a drsné povrchy naneste podkladový nátěr. Drsnější štukové omítky vyhlaďte, případně podlepte tapetovým podkladovým papírem. K odstranění starých tapet použijte odstraňovač tapet. Kupte o jednu roli víc, než jste si vypočítali na spotřebu. Poslouží vám jako rezerva pro případné opravy. Při dokupování by už nemusel být odstín role totožný s tím původním. Větší kvality dosáhnete, pokud nalepíte povrch před tapetováním podkladovým papírem.

Při výpočtu rolí jsou zrádné zejména tapety se vzorem, musíte počítat s větším prostřihem

Pokud použijete podkladový papír, měl by být nalepen vždy kolmo k tapetě, aby se spoje nepřekrývaly. Vzduchové bubliny na tapetě odstraníme propíchnutím ostrým nožem. Štětečkem dovnitř dáme trochu lepidla a začistíme kartáčem a vlhkou houbou.

Na plastické tapety nepoužívejte váleček, mohla by se struktura tapety poškodit. Přitiskněte raději tapetu hadříkem. Při použití dekorativních bordur si nezapomeňte vyznačit na stěnu pomocnou vodorovnou čáru, podél které budete pásy lepit. Při nalepení tapet se až do jejich zaschnutí vyhýbejte průvanu nebo velkému teplu. Optimální teplota je 18 °C.

Vliesové tapety:

Jsou vhodné pro veškeré podklady, stěny, zdi, stropy atd., opatřené všemi druhy vnitřních omítek, sádrokartonem, na betonové panely, podkladové tapety, dřevotřískové desky apod. Zvláště jsou vhodné na stěny s trhlinami v podkladu, stabilizují tlak na citlivé podklady (desky z měkkých vláken apod.) Výhodou vliesové tapety z vláknité buničiny je dokonalá prodyšnost.

- Podklad:

Stěny místnosti pečlivě očistěte a upravte nerovnosti, např. vyrovnávací hmotou. Staré tapety a vodou rozpustnou malbu odstraňte. Pokud je podklad suchý a pevný, můžete přistoupit k lepení. Čerstvou omítku, stěrku, sádrokartony a veškeré savé podklady raději opatřete penetrací. Penetraci podkladu můžete provést lepidlem na lepení tapet, a to podle přiloženého návodu. Vlhké podklady nejsou vhodné. Rovněž pokud je podklad výrazně barevně odlišný nebo vzorovaný, je lépe jej natřít penetrací v odstínu tapety. Pokud budete tapetu přetírat, podklad může být barevně odlišný.

- Lepidlo:

Na lepení je nutné použít speciální lepidlo na vliesové tapety.

- Lepení:

Délka pásu vliesové tapety na zeď = výška místnosti + 0,05 m přídavek nahoře a dole na prořez. V případě, že jsou vliesové tapety se vzorem, přikládá se role tak, aby vždy navazoval začátek vzoru. Vrch vliesové tapety si raději označte tužkou, aby nedošlo při lepení k převrácení pásu tapety.

První pás lepíme od okna směrem ke dveřím. Předem si pomocí olovnice vyznačte svislou linii. Vliesové tapety na zeď lepte těsně vedle sebe, jen v rozích a na problémových místech je můžete přelepit přes sebe. Při lepení přes zásuvky a vypínače vypněte el. proud, při vlastním lepení odšroubujte kryt, nalepte tapetu a pak vyřízněte. Při lepení okenních výklenků nechte tapetu přečnívat a potom ji přesně odřízněte. U radiátorů stačí tapetu 10–15 cm založit. Stropy raději lepte ve dvojici. Lepidlo nanášejte na stěnu nebo na tapetovaný podklad (podle pokynů výrobce) roztíracím válečkem. Suché pásy nařezané vliesové tapety sviňte lícem dovnitř, vzniklou roličku přiložte na lepidlem natřenou stěnu, tapetu odvíjejte a přitlačujte na stěnu gumovým válečkem. Okraje tapet, které přesahují v dolní části, odřízněte nožem pomocí pravítka. Zbytky lepidla odstraňte pokud možno ihned pomocí čistého hadříku. Pokud chcete individuálně a zvlášť upravit stěnu bordurou, na vyschlou tapetu si pomocí tužky a pravítka označte místo, kde ji chcete nalepit.

PROVOZOVNA MOST
Topolová 1456
Most 43401

Mobil: +420 725 005 985
Telefon: +420 414 120 298
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 7:00 - 18:00 hod.
Sobota 7:00 - 12:00 hod.
PROVOZOVNA BRNO
Bohunická 238/67
Brno 61900

Telefon: +420 725 078 925
Tel./Fax: +420 547 214 330
E-mail:

OTEVÍRACÍ DOBA
Pondělí - Pátek 6:30 - 17:00 hod.
Sobota 7:00 - 11:00 hod.
web & design Lukáš Staněk